Lamina

Lamina diş (laminate veneer)tedavisi genel olarak, renk ve şekil bozuklukları olan dişlerin sağlıklı bir görüntüye kavuşturulması amacıyla kullanılan bir protez tedavisi şekli olup, diş yüzeyinin porselen veya akrilik malzemeden yapılmış bir plak ile kaplanmasıdır. Lamina diş tedavisi, dişlerin ön yüzeyinde çok ince bir tabakanın törpülenerek bu bölgeye yine ince bir porselen veya akrilik gibi çeşitli malzemelerden üretilen tabakanın yapıştırılması işlemidir.

Gece diş sıkma ve gıcırdatma problemleri olan hastalarımıza kesinlikle önermemekteyiz. Tamamen ince ve şeffaf bir yapıya sahip olduğundan dolayı kırılma riski fazladır. Etrafınıza karşı görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen estetik kozmetik bir diş tedavisi çeşitlerindendir. Lamina diş kaplamalarında temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

Kişi lamine uygulaması yapılacak dişlerin son halini kompozit modelde görür. Dişler prepare edildikten veneer yapıştırılır.

Bu uygulamadan sonra dişler dış etkilerden korunur. Alınan ölçülere göre son model hazırlanır buna göre porselen lamineler oluşturulur. Simante işlemi ile lamineler, kullanılan bondingresin materyali ile dişlere yapıştırılır. Bu işlemden sonra lamineleri dişten ayırmak çok zordur.

Bir cevap yazın