Implant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir kronik rahatsızlığı ya da herhangi bir ilaca alerjisi bulunan (tansiyon, şeker, kalp hastalığı v.s) hastalarda tedavi öncesi tetkiklerin yapılması önem taşıyor. Mevcut kronik hastalığı bulunan kişilerin uzun süreli kullandığı ilaçlar ile ilgili mutlaka diş hekimini uyarması gerekiyor. İmplant tedavisi öncesi verilen ilaçların düzenli kullanımı da yapılan tedavinin kalıcı olmasını sağlıyor. İmplant öncesi pıhtılaşmayı geciktiren antikoagülan ilaçların (aspirin türü) diş hekiminin belirttiği süre içerisinde kullanılmaması gerekiyor. Yapılan tedavi öncesinde de sonrasından da ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayan uzmanlar, dişlerin düzenli temizlenmesi konusuna önem gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

İmplant tedavisi yaptırmak başlı başına bir süreçtir. Bu sürecin başarıya ulaşması için İmplant tedavisinden sonra bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan implantın tedavi sürecine katkıda bulunmak ve süreci hızlı atlatabilmek için yapılması gerekenler;

Şişliklerin giderilmesi

Öncelikle implant uygulaması cerrahi bir işlem olduğu için uygulama sonrası şişlikler olabilir. Şişliklerin giderilmesi için soğuk kompres uygulamak yararlı olacaktır. Yapılan soğuk kompres neticesinde şişliklerin süreci kısalacaktır.

Sıcak ve soğuk gıdalar

İmplant tedavisinden sonra birkaç gün içerisinde kesinlikle sıcak ve soğuk gıda alınmamalıdır.

Sert gıdaların tüketimi

İmplant tedavisi cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle çene içerisinde implantın yerleştirilmesi için kesilen damağın kapanması beklenir. Kısa sürede kapanabilmesi için bu bölgeye baskı yapacak yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Sigara kullanımı

İmplant tedavisine başlamadan önce uzman  doktorlar hastanın sigara kullanımını en aza indirmesini hatta kesmesini isterler. Sigara kullanımı implant tedavisinden sonra ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşme sürecini uzatmaktadır.

İlaç kullanımı

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için yapılan cerrahi müdahele sonucunda oluşan ağız içi yaraların bir an önce iyileşmesi ve yaralardan kaynaklanan ağrıların azaltılması için hekim tarafından verilen ilaçların kullanımı çok önemlidir

Ağız bakımı

İmplant  tedavisinden sonrada ağız temizliğine ve hijyenine önem verilmelidir. Özellikle ilk 48 saat önemlidir. Bu sürede ağız bakımına özen gösterilmelidir. Doktorlar genellikle bu süre içerisinde ağız içerisindeki yaraları ve dikişleri zorlayıcı şekilde temizlik yapılmasını önermezler.

Diş fırçalama

İmplant uygulaması öncesi olduğu gibi sonrasında da dişleri fırçalamak gerekmektedir. Yalnız burada dikkat edilerek konu ise fırçalama işleminin implant uygulanan dişlere yapmamaktır. Diğer dişleri fırçalamamız gerekir. İmplant uygulanan dişlerin yerine tam oturması için zaman geçmesi gerekmektedir. Onları yerlerinden oynatacak hareketlerden kaçınmamız gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın