20 ‘lik Diş

20 lik diş iltihabı; bahsi geçen dişlerin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Dişte oluşan ağrılar iltihaplanmanın şiddetine göre şekillenmektedir. Bazen dişte oluşan iltihaplanmalar büyük ağrılara sebep olurken bazen de ağrılar görülmemektedir. Dişe yapılması gereken bakım ve yine hekim kontrollerinin düzenli olarak yapılmaması dişte iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Dişin aralarında ve diş etinde oluşan bakterilerin kimyasal madde salgılanması sonucunda diş çürümesi ve dişlerin çevrelerinde iltihaplanma görülmektedir.
20 lik dişlerin problem olmasının genel sebebi genetik olarak bu dişlere ihtiyaç kalmamasından kaynaklanmaktadır. Çenenin küçülmesi 20 lik dişlerin kendilerine yer bulamamasından dolayı diğer dişlerin çıktığı gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamadığı için 20 lik diş diğer dişlere baskı yaparak onların çarpık çıkmasına neden olmaktadır. Yine 20 lik dişlerin çok geride olmaları ve 20 lik dişin etrafında olan diş etlerinin anatomik yapılarının normal olmaması nedeniyle de kolayca iltihap kapmaktadır.
Eğer 20 lik dişiniz diğer dişler gibi sürmüş ise tıpkı diğer diş çekimi uygulamaları gibi rahatlıkla alınabilir. Fakat 20 lik diş kökü yatay pozisyonda ise, gömülü ise ve kökleri ayrık pozisyonda kemik içinde kökü gömülü konumda ise bu seferde dişi parçalara ayırarak çekmek gerekir. Eğer 20 lik dişiniz gömülü ise ve üzerinde diş eti varsa kemiğe ulaşabilmek için bu diş etinde bir kesim işlemi gerçekleştirilir. Diş çekimi için rahat bir çalışma ortamı hazırlandıktan sonra diş parçalara ayrılarak bölgeden çıkartılır.

Bir cevap yazın